skip to Main Content

Altın Saat (Golden Hour) Nedir?

File:Bangkok skytrain sunset.jpg

Birçok fotoğrafçıya ve videographer’a göre çekim için günün en uygun saatidir.

Daha net bir açıklama olarak Altın saat güneş ışınlarının yatay olarak yumuşak ve loş geldiği zaman dilimine denir. Gün doğumu sonrası 1 saat ile gün batımı öncesi 1 saati kapsar. Bu durumlar özel ve kısa sürdüğü için Altın saat, sihirli saat tarzı çağrışımlar yapılır.

Güneş bu saatlerde tam olarak dik gelmez ve oluşan hüzmeler  ile fotoğraf veya videomuza duygular katar. Bu duygular bize Altın saatlerin oluşturduğu güneş ışınları sayesinde gerçekleşir. Bu zaman dilimi kısa sürdüğü için çekiminizi önceden planlamanız gerekir.

Altın saat diliminde, özellikle ters ışık fotoğrafları, manzara fotoğrafları çekilir. Ancak video çekimi sırasında da modelinizin arkasından ışık hüzmeleri şeklinde gelmesini sağlayabilirsiniz.

File:Sunset at Long Beach (South Africa).jpg

 

Bu saatlerde çekim yapmanın bazı zorlukları var:

  • Sabah uyumayı tercih edenler için kötü haberim var çünkü bu saatler de çekim yapmak için uykunuzdan fedakârlık etmeniz gerekir.
  • Sabah altın saatlerde çekim yapacaksanız hava daha aydınlanmadan ve en soğuk saatlerde çekim yerinizde pozisyonunuzu almanız gerekir.
  • Yıl içinde çoğunlukla sabah saatlerinde sis çöker. Eğer bu sisi doğru kullanamazsanız beklediğiniz sonucu alamazsınız.
  • Yine akşam bu saatleri kullanmak isteyen varsa evde yemeğe geç kalacağını belirtmesinde fayda var.
  • Maksimum 1 bilemediğiniz 1.5 saat süren bu aralığı çok iyi değerlendirmeniz gerekir. Geri dönüşü yoktur güneş ya doğuyor ya da batıyor olacaktır ki bunun telafisi bir sonraki gün çekim yapmaktan başka olamaz.

 

File:Newbury Racecourse Road.jpg

Altın Saat zaman dilimini gözlem yaparak bir gün öncesinden hesaplayabilirsiniz. Ya da cep telefonunuzda kullanabileceğiniz App Store ve Play Store’da ki programları kullanabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top