skip to Main Content

YouTube’da Video Üretmek – YouTuber olmak

İçerik

YouTube’da Video Üretmek


Günümüzde televizyonlardan bile daha popüler hale gelen sosyal medya platformunda video üretmek istiyorsunuz ama nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? O halde gelin, madde madde inceleyelim.

Bu yazımda temel olarak Nasıl youtuber olunur?, Youtube için kaliteli içerik nasıl üretilir?, Youtuber olmak için gerekenler gibi temel sorulara değiniyorum.

#1 Kanalın Konusu Belirleme:
YouTube'da Video Üretmek - YouTuber olmak 1

YouTube’da içerik üretmeden önce kanalınızın konusunu yani içeriğinizi belirlemeniz gerekiyor. Kanalınızın konusunu seçerken size verebileceğim en iyi tavsiye, seçtiğiniz konuda içerik üretirken zevk alıyor olmanız. Sadece kazanç gözüyle bakarak bir konu belirlerseniz ve bu konuya içerik üretmeye çalışırsanız büyük ihtimalle zamanla pes edeceksiniz. Dolayısıyla zevk aldığınız bir konuyu belirleyip bu konu için içerikler üretirseniz, ürettiğiniz içerikten de keyif alabilirsiniz.

Genel olarak YouTube’daki kanal türleri

  • Oyun
  • İnceleme
  • Makyaj
  • Eğlence
  • Bilgi
  • Gündem
  • Spor
  • Kendin Yap(DIY)

#2 YouTube’da Kanal Açma:
YouTube'da Video Üretmek - YouTuber olmak 2

YouTube’da içerik üretmeniz için öncelikle kendi kanalınızı oluşturmanız gerekiyor.
Google hesabınız olduğunu varsayarak bu linke tıklayıp Yeni Kanal Oluştur butonuna basabilirsiniz.
Kanalınızı açtıktan sonra youtube kanalının içeriğine göre bir profil resmi seçmenizi öneririm. Bu arada profil resminin çözünürlük boyutu 800×800‘dir. Youtube’da profil fotoğrafınızı da seçtikten sonra Kanal resmi (2560 x 1440) ayarlamanız gerekiyor. Burası Youtube kanalınıza gelecek insanların ilk dikkatini çeken yer olacak. Özel bir resim ayarlamanızı tavsiye ederim.
Bu kısımda takıldığını bir yer varsa buraya tıklayarak Google’ın yardım makalesine ulaşabilirsiniz.

#3 YouTube için İçerik Oluşturma:
YouTube'da Video Üretmek - YouTuber olmak 3

YouTube’da içerik oluşturmanın bir sürü yolu var. Öncelikle seçtiğiniz konu nedir? Örneğin siz bir inceleme kanalı açmak istiyorsanız, ürünün fotoğrafını ve videosunu çekmek için bir görüntüleme aygıtına ihtiyacınız olacak. Ancak çizimler ile videolar oluşturacaksanız sadece bir bilgisayar bile yeterli. Bundan 5-6 yıl önce oluşturacağınız içerik kalitesinden çok konuya odaklamanızı tavsiye ederdim ancak YouTube ve YouTube içerik üreticileri geliştikçe, içeriklerin kalitesi de bir hayli arttı. Dolayısıyla minimum 1920×1080(1080p) görüntü kaydedip, harici bir mikrofon ile temiz ses alıp, doğru kurgu tekniği ile içeriğinizin montajını yapmalısınız.
Artık seçtiğiniz konu kadar içeriğiniz de kalitesi çok önemli. 

A-Görüntü Kayıt: 

Ulaşabileceğiniz en iyi kamerayı seçin eğer herhangi bir video kaydı yapabilecek kameraya ulaşamıyorsanız  cebinizdeki telefon ile bile çekim yapabilirsiniz. Çünkü en ucuz telefon bile artık 1920×1080 boyutunda video çekebiliyor. Burada size tavsiyem telefonunuzu bir yere sabitlemeniz. Artık titreyen videoların YouTube’da yeri yok.  Telefon ile çekiyorsanız, telefon tripodu ile desteklemelisiniz. Eğer normal kamera kullanıyorsanız, internet üzerinde çekim açılarını araştırmanızı ve öğrenmenizi tavsiye ederim. Görüntümüz ne kadar pürüzsüz olursa o kadar izleyiciye keyif verecektir.

B-Ses Kayıt:

YouTube’da video izlerken dikkat edin, kötü görüntü iyi ses izlenebilirken, iyi görüntü kötü ses olan videolar izlenememektedir. Ses konusu gerçekten önemli. Başlangıçta ses kayıt için pahalı ses kayıt cihazlarına ihtiyacınız yok. Basit bir yaka mikrofonu alarak da çözebilirsiniz. Yine telefona takılan yaka mikrofonları da mevcut. Bunların hepsini araştırarak bulabilirsiniz. Mutlaka ama mutlaka bir harici mikrofon kullanmalısınız. Ses kaliteniz düşük olursa videolarınızın izlenmesi de düşük olacaktır.

C-Kurgu:

İçeriğinizi bir kamera ve ses cihazı ile kaydettiniz. Elinizde birleşince harika olacağını düşündüğünüz ham videolar var. Peki nasıl birleştireceğiz? Bu görüntüleri birleştirmek yani kurgulamak için Adobe Premiere Pro CC 2020 programını tavsiye ediyorum. Kendisi ücretli bir program ancak sitesinden de 30 gün denemeye sahip olabilirsiniz.YouTube'da Video Üretmek - YouTuber olmak 4

Eğer kurgu programını kullanmayı bilmiyorsanız sizin için hazırladığım toplam 8 saatten oluşan Tam 100 Ders içeriğe sahip olan Adobe Premiere Pro CC 2020 Eğitim Setimi satın alabilirsiniz.

Titizlikle hazırladığım bu eğitim seti içerisinde; Özel Efektler, Maskeleleme, Greenbox Kurgusu, Color Correction, Video Sabitleme ve bir kurgu operatörünün bilmesi gereken her şey bulunuyor. Dolayısıyla bu eğitim setini satın alarak video kurgu yapmayı öğrenebilirsiniz.

İndirimli Link için Tıklayın

#4 YouTube Kanalını Düzene Oturtma:YouTube'da Video Üretmek - YouTuber olmak 5

Bütün bu yukarıdaki maddeleri yerine eksiksiz veya kusursuz getirdiğinizde bile videolarınızın izlenmeme olasılığını unutmayın. YouTube’da artık çok fazla içerik var. Evet insanlar hızlı tüketiyor ancak sürekli gelen içerikler arasında sizin içeriğinizi bulamayabilirler. Yine de eğer içerik üretmekten keyif alıyorsanız pes etmeyin. Ya da 3-5 tane video atıp kanalım tutmadı şeklinde düşünmeyin. Eğer herhangi bir ünlü veya influencer desteğiniz yoksa ve nish bir konu ile kanal açmıyorsanız, yeni açtığınız kanalın oldukça fazla içeriğe ihtiyacı olacak. Dolayısıyla durmadan üretmelisiniz. Ancak yayınlama konusunda bir düzene oturtmanız gerekiyor. YouTube algoritması düzeni sever. Kendinize bir plan çıkarın. Örneğin Haftada 3 video atacağım. Günleri ve saatleri şunlar gibi.. Bu planı çıkardıktan sonra bu plana hep uymaya çalışın. Eğer saati kaçırıyorsanız içeriğinizi önceden üretin ve YouTube kanalınıza yüklerken video tarihi ve saatini planlayarak kaydedin. Böylece hep aynı saatte atabilirsiniz. Bu arada unutmayın Cuma,Cumartesi,Pazar akşam saatleri rekabetin en fazla olduğu saatler. Çünkü YouTube’daki büyük kanalların hepsi bugünlerde akşam video paylaşmayı tercih ediyorlar.

#5 YouTube’da SEO Yapmak:
YouTube'da Video Üretmek - YouTuber olmak 6

YouTube dünyanın en büyük arama motorlarından birisi. Google aramalarında da videoların ilk sıralarda çıktığını fark etmişsinizdir. Bu şekilde kendimizi Google tarafından indexletebilirsek geniş kitlelere ulaşabiliriz.

Peki nasıl yapacağız? Adım adım bakalım.

a: Video Başlığı:

Video başlığı aramaları ciddi şekilde etkilemektedir. Ürettiğiniz içeriğinize göre Google’da nasıl aranmasını gerektiğini düşünerek başlıklar girebilirsiniz. Örneğin bir telefon modeli inceliyorsunuz, mutlaka başlıkta olması gerekenler: X Kutu Açılımı, X İnceleme, X Uzun Kullanım Testi vb. Videonuza özel ve ilgi çekici bir isim vermeyi unutmayın.

b: Video Açıklaması:

Bu kısmında Arama sonuçlarına doğrudan etkisi var. Dolayısıyla özenerek girmeye dikkat edin. İçeriğinde mutlaka aramalarda çıkmasını istediğiniz kelimeleri cümle içinde geçirerek tanımlar yazın. Uzunca yazabilirsiniz ancak düzenli olmasına dikkat edin. Link geçiriyorsanız, linkler bit.ly gibi servislerle kısaltabilirsiniz. Yine bu kısımda #Hasttagler kullanabilirsiniz. Kullanacağınız 3 hasttagin videonun hemen altında gözükeceğini de unutmayın. Bu alanları iyi değerlendirin.

c: Küçük Resim:

Videomuza gelecek potansiyel ziyaretçilerin ilk temas edeceği nokta küçük resim.. Bir YouTube kullanıcısının anasayfasında çıktığınız anda ona tıklatma isteği duyduran görseller seçmelisiniz. Eğer sizi görüyor ve size tıklamıyorsa bu çok büyük ihtimalle küçük resminizi yanlış seçtiğinizden dolayıdır. Küçük resim yaparken, arkaplanı canlı renkler, büyük yazılar, büyük insan kafaları tarzında ilgi çekici görüntüler kullanabilirsiniz. Bu tarz görüntüler ziyaretçinin ilgisini çekecek ve videonuz ile ilk teması sağlayacaktır. Videonuza girdikten sonra ise gerisi içeriğinizde 🙂

d: Etiketler:

Videonuzun aramalarda çıkmasını istediğiniz etiketleri bu alana girebilirsiniz. Bu alanı da boş bırakmayın ve özenerek girin. Eskisi kadar önemi olmasa da girmenizde büyük fayda olacaktır.

 

#6 Videodan Geri Dönüş Alma:
YouTube'da Video Üretmek - YouTuber olmak 7

İçeriği yaptık ve ziyaretçilere videomuzu tıklattık. İzlenme oluyor ancak kimse abone olmuyor veya yorum yazmıyor. Bu tarz durumlarda insanlara Call To Action yani yönlendirme yapmalısınız. Video içeriğinize ekleyeceğiniz Hemen Abone ol bantları, Abone ol, Videoyu beğen ve like atmayı unutma tarzı söylemler insanları harekete geçirecek ve size abone olma veya yorum yapma ihtimallerini oldukça arttıracaktır. En iyi geri dönüşü almak için bu yöntemleri kullanabilirsiniz.
Tabi ki bunun yanında Kart açıklamalar, End Card tarzı YouTube’un sağladığı bütün özellikleri kullanmanızı tavsiye ederim. Bu özelliklerde size geri dönüşü arttıracaktır.

#7 YouTube Yorum Moderasyonu:
YouTube'da Video Üretmek - YouTuber olmak 8

YouTube kanalınıza yapılan yorumları mutlaka okuyun. Olumlu veya olumsuz olsa dahi bu yorumlara dikkate alın. Çünkü içeriğinizi insanlarla paylaşıyorsunuz ve eğer bir kazanç beklentiniz varsa onları mutlu etmelisiniz. Mutlaka her yoruma cevap vermeye çalışın. Asla ölü taklidi yapmayın. Yorumları görmezden gelmeyin. Küfür vb. tarzı yorumları mutlaka temizleyin. Güzel bir yorum moderasyonu yapmaya dikkat edin.

Bütün maddeleri dikkate alın ve kazanç bekliyorsanız içerik üretme işini ciddiye alın. O halde iyi şanslar dilerim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top