skip to Main Content

Aspect Ratio Nedir?

Çerçeve Oranı(Aspect Ratio) görüntünün genişliğinin yüksekliğine olan oranıdır. Bu bir yükseklik genişlik ölçütü değildir. Biz burada orana bakıyoruz.Yani 16:9 oranın da olan bir resimde yükseklik ve genişliğin birbiri ile olan oranına bakıyoruz. Doğal olarak bu oran korunduğu sürece yükseklik ve genişlik istenildiği kadar büyüyüp küçülebilir.

Peki günlük hayatta bu oranları nerelerde görüyoruz? Sık kullanıldığı alanları ve boyutları inceleyelim.

İçerik

1- Geniş Ekran (16:9)
Aspect Ratio Nedir? 1

İzlediğimiz 1920×1080 HD diye adlandırdığımız tüm görüntüler bu orana sahiptir. Genel olarak belgeseller, filmler, videolar standart olarak bu oranı kullanır. Bu oran sayesinde ayrıntılarda büyük veri yakalanır.

2- Dikey (9:16)
Aspect Ratio Nedir? 2

Instagram üzerinde izlediğiniz storyler bu orandadır. Telefonunuzda dikey olarak video çekerseniz yine bu oranda olacaktır.

3-Tam Ekran (4:3)
Aspect Ratio Nedir? 3

Geniş ekran 16:9 kullanılmadan önce televizyonda kullanılan en boy oranıydı. Şimdi çoğu kanal HD yayına geçtiği için eskisi gibi artık kullanılmamakta. Ancak bazı kanallarda hala görmekteyiz.

4-Kare (1:1)
Aspect Ratio Nedir? 4

Bu oranıda Instagramda paylaştığımız postlar olarak düşünebiliriz. Ancak Instagram son aldığı güncellemeler ile istediğimiz oranda paylaşmamıza izin veriyor, ancak ilk çıktığı zaman hatırlarsanız her fotoğraf kareydi. İşte bu kare fotoğraflarda bu oran kullanılıyordu. Yine Instagramda bir profile girdiğinizde karşınıza çıkan fotoğraflar 1:1 oranında gözükür. Tıkladıktan sonra kendi gerçek halini alır. İşte burada da görebiliriz.

5- Anamorfik (2.40:1)

Aspect Ratio Nedir? 5
Sinema filmlerinde sıklıkla kullanılan orandır. 16:9’a benzer ancak üst ve alt kırpılır. Biz de 16:9 çektiğimiz videolarda alt ve üst siyah bant atarak anamorfik yani sinematik görüntüye yakın hissiyat vermeye çalışırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top