skip to Main Content

Odak Uzaklığı Nedir?

Odak uzaklığı videografi ve fotoğrafçılıkta önemli bir terimdir. Basitçe kamera lensi için görüş alanıdır. Yani kameranın gördüğü sahnenin ne kadarını belirler.

Lens içerisine giren ışıklar bir noktada (Odak Noktası) kesişmektedir. Bu odak noktasının da kamera sensörüne olan mesafesine Odak Uzaklığı denir.

Odak Uzaklığı Nedir? 1

Odak uzaklığı milimetre (mm) ile ölçülür. Lenslerin milimetre değeri işte buradan yani odak uzaklığından gelmektedir.
Örnek olarak 80 mm sabit bir lensin odak noktasının sensöre uzaklığı 8 cm olacaktır. Bizim o lense “80 mm lens” dememizin sebebi odak uzaklığının ya da odak uzunluğunun 80 mm olmasıdır. 24-105 mm , 70-200 mm gibi zoom lenslerde odak mesafesi lens içerisinde değiştiği ve sensöre olan mesafesini kısalıp uzadığı için çift (24-105) mm şeklinde gösterilir.

Odak uzaklığına göre objektifleri sınıflandırabiliriz.

Standart Objektifler: 35-50 mm aralığında odak uzaklığına sahiptirler.
Tele Objektifler: 50 mm den büyük odak uzaklığına sahiptirler.
Geniş Objektifler: 35 mm den daha küçük odak uzaklığına sahiptirler.

Odak Uzaklıkları

Ancak genel olarak manzara, mimari ve iç mekan çekimlerinde geniş açı objektifler, belgesel, sokak ve anı görüntüleri için standart objektifler, kuş, uçak, spor müsabakaları gibi çekimlerde de tele objektifler tercih edilmektedir.

Odak uzaklığı konusunu iyi anlarsanız, vizörden bakmanıza gerek kalmadan belirli bir konu için doğru objektifi seçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top